Jeste li znali da je značenje fizičke aktivnosti, osobito kretanja, prepoznato u globalnim okvirima kao prioritetna potreba ljudskog bića, koja je u suvremenom životu zapostavljena?

Fizička aktivnost posebno je značajna u dobi djetinjstva i odrastanja. Djeca imaju u sebi instinktivnu potrebu za kretanjem i igrom koju ne treba sputavati jer upravo ti instinkti tjeraju djecu na kretanje i pokrete koji razvijaju moždane funkcije.

Fizička neaktivnost je razlog smanjenog uspostavljanja sinapsi između neurona u moždanom tkivu i slabljenja već uspostavljenih što uzrokuje poteškoće tijekom rasta i razvoja.

Istraživanja pokazuju da intelektualne sposobnosti ovise upravo o broju sinapsi u mozgu koje se formiraju ovisno o raznim stimulansima. Po nekim autorima do pete godine formira se do 50%, do sedme 75% i do dvanaeste godine do 95% sinapsi.

Fizički neaktivna djeca češće imaju poteškoće na brojnim razvojnim područjima, području govora, pažnje, pamćenja, učenja emocionalne regulacije kao i druge poteškoće poput nepravilnog držanja tijela, loše ravnoteže, nerazvijene grube i fine motorike, loše koordinacije pokreta.

Stoga savjetujemo roditelje, pustite djecu da se penju, preskaču prepreke, vrte se, voze bicikl, bacaju, hvataju loptu, prelaze poligone s raznolikim motoričkim aktivnostima, sudjeluju u sportskim aktivnostima, dok je naravno pritom bitno osigurati sigurno okruženje.

Poticanjem djece na kretanje, vježbanje i tjelesnu aktivnost djelujemo na razvoj njihovih fizičkih, motoričkih, kognitivnih i emocionalnih obilježja. Vježbanjem i tjelesnom aktivnošću povećava se nivo endorfina, dopamina i serotonina – hormona zasluženih za osjećaj sreće, zadovoljstva i prirodne energije.

Vaš stručni tim!

Comments are disabled.